Cerebelární ataxie

Cerebelární ataxie (NCL-A)

CEREBELLAR ATAXIA je neurologické onemocnění nazývané také cerebelární kortikální degenerace nebo Ceroidolipofucscinosis (NCL). První příznaky onemocnění se obvykle objevují mezi 3. a 5. rokem postiženého psa. Vzácněji se mohou časné nebo pozdní příznaky objevit mezi rokem a půl a 3 lety nebo po 5 letech. Příznaky jsou ztráta rovnováhy, potíže s převrácením a pádem při vrtění hlavou. Pak přichází neschopnost chůze s náhlými pády majitelé se většinou přiklánějí k obtížné volbě eutanazie. Klinická diagnóza je stanovena vyloučením jiných poruch a potvrzena MRI.

Spoléháme na to, že laboratoře Antagene provedou test DNA, který je spolehlivý, snadno proveditelný díky výtěru z tváře a který lze provést v jakémkoli věku psa, jakmile je vložen identifikační mikročip. Po ověření testem se výsledek po celou dobu života psa nezmění.

 

Cerebelární ataxie je neurologická porucha. Toto onemocnění se také nazývá cerebelární kortikální degenerace nebo neuronální ceroidní lipofuscinóza (NCL). První příznaky onemocnění se u postižených psů obvykle objevují mezi 3. a 5. rokem věku. Vzácněji se příznaky s časným nebo pozdním nástupem mohou objevit mezi 1,5-3 lety nebo po 5 letech. Příznaky jsou ztráta rovnováhy, potíže při zatáčení a pády při zavrtění hlavou. Když se stanou neschopnými chodit bez opakovaného pádu, majitelé obvykle učiní obtížnou volbu eutanazie. Klinická diagnóza je realizována vyloučením jiných onemocnění a potvrzena MRI (Magnetic Resonance Imaging). Provádíme test DNA, který je spolehlivý, snadno proveditelný z výtěru z tváře (cytobrush), který lze provést v jakémkoli věku, jakmile je zvíře identifikováno (tetováním nebo čipem). Po ověření testem.

 

zdroj: www.contralegemkennel.com/ataxia/